Bezpieczeństwo IT

Serwerownia w kontenerze – czy to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy?

Julia Zagdańska
Młodszy specjalista ds. Marketingu

Powiązane usługi

Tagi

Przyszłość serwerowni kontenerowych

W dobie cyfryzacji coraz bardziej zwiększa się zapotrzebowanie na przechowywanie firmowych danych w zdigitalizowanej formie, z którą wiąże się zwiększona troska o ich bezpieczeństwo. . Stworzenie odpowiednio zabezpieczonej serwerowni, w której dane będą gromadzone nie zawsze jest możliwe w obiektach należących do organizacji. Powodem może być stare budownictwo lub zwyczajnie brak przestrzeni, którą można przeznaczyć na takie cele.  Innowacyjną odpowiedzią na te problemy są serwerownie w kontenerze.  

Mobilne serwerownie zyskują coraz większą popularność dzięki swoim unikalnym zaletom. Idealnie sprawdzają się jako własne serwerownie zapewniając prywatność oraz wysoki poziom zabezpieczenia gromadzonych danych.

Czym jest serwerownia w kontenerze?

Czym właściwie jest serwerownia w kontenerze? Jest to nic innego jak kontener wyposażony w odpowiednią infrastrukturę informatyczną i techniczną oraz niezbędne zabezpieczenia. Pozwala na bezpieczne i wygodne przechowywanie wrażliwych danych. W Perceptus stworzyliśmy Mobilne Data Center. Czym jest taka serwerownia oraz jak działa? Mobilne Data Center to nasz autorski produkt, który zawiera w sobie całą infrastrukturę informatyczną wraz z autorskim oprogramowaniem, posiada też szereg rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo. W ramach i Mobilnego Data Center można uzyskać dostęp do takich funkcji jak: bezpieczna wirtualizacja konsoli zarządzającej zasobami sprzętowymi i oprogramowaniem, bezpieczny backup wraz z szyfrowaniem przy użyciu kluczy kryptograficznych oraz bezpieczna wirtualizacja stacji roboczej. Poza tym oferujemy możliwość skonfigurowania własnej infrastruktury, indywidualnie skorygowanej dla aktualnych potrzeb. W dalszej części artykułu przyjrzymy się zaletom i wadom tego rozwiązania.

Zalety kontenerowej serwerowni

  • Elastyczna infrastruktura – Serwerownia w kontenerze to idealne rozwiązanie dla firm potrzebujących większej serwerowni przy jednoczesnym braku miejsca na jej rozbudowę w istniejącym już firmowym budynku. Interesującym przykładem zastosowania tego rozwiązania może być case study  z jednego z naszych wdrożeń , gdzie musieliśmy wykonać kontener w nietypowych wymiarach tak, aby serwerownia mogła się zmieścić we wnętrzu jednej z hal. Istnieje również możliwość rozbudowania serwerowni, ponieważ bazują one na komponentach opartych o technologię hiperkongwergentną.
  • Mobilność – w razie potrzeby przeniesienia infrastruktury IT firmy Mobilne Data Center można umiejscowić w dowolnej lokalizacji. Serwerownia wymaga jedynie odpowiedniego źródła zasilania i podpięcia do sieci.
  •  Łatwość w rozbudowie– jeśli do budowy serwerowni w kontenerze wykorzystano technologię hiper-konwergentną można rozbudować ją o kolejne moduły i skalować  infrastrukturę informatyczną wraz ze wzrostem organizacji.
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa – Kolejną zaletą kontenerowych serwerowni jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Są one wyposażone w kontrolę dostępu, nikt bez uprawnień nie jest w stanie wejść do środka, na bieżąco prowadzona jest detekcja włamań. Na życzenie klienta możemy również zamontować monitoring wideo.
  • Dostosowana do obostrzeń, gotowa do użycia – Nasza kontenerowa serwerownia spełnia wymagane normy oraz posiada pakiet atestów. Poprzez szereg norm, które muszą spełniać serwerownie w budynkach firm powoduje, że przedsiębiorcy wolą zdecydować się na kontenerową serwerownie z uwagi na fakt, że równie dobrze spełnia wszystkie obostrzenia oraz jest od razu  gotowa do użycia. Poprzez szereg norm, które muszą spełniać serwerownie w budynkach, przedsiębiorcy wolą zdecydować się na serwerownie kontenerowe. Wynika to z faktu, że serwerownie kontenerowe równie dobrze spełniają wszystkie obostrzenia i są od razu gotowe do użycia, a dzięki temu nie wymagają skomplikowanych i kosztownych prac remontowych.
  • Pełne wyposażenie techniczne – W kontenerze oprócz serwerowni znajduje się klimatyzacja oraz system przeciwpożarowy. Serwerownia jest wyposażona w detektor z laserową komorą analityczną, co pozwala na szybszą reakcję w razie potencjalnego zagrożenia pożarem.
  • Łatwość w obsłudze – Serwerownia jest możliwa do uruchomienia w bardzo krótkim czasie. Do działania wymagane jest zaledwie źródło zasilania oraz dostęp do sieci.
  • Energooszczędność, ochrona środowiska– Urządzania w Mobilnym Data Center pozwalają ograniczyć zużycie energii elektrycznej oraz nadmierne ilości ciepła, wszystko dzięki wydajnemu systemu chłodzenia. Specjalistyczna obudowa kontenera posiada izolację akustyczną, dzięki czemu hałas jest ograniczony do minimum. Te cechy przekładają się na pozytywny wpływ na środowisko jak i zmniejszone koszty.  

Więcej informacji o Mobilnym Data Center znajdziesz w tym artykule.

Czy serwerownia w kontenerze jest rozwiązaniem dla Twojej firmy?

Przyszłość kontenerowych serwerowni wydaje się być obiecująca, z uwagi na szereg zalet, które oferują w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Każda firma jest inna i ma swoje unikalne potrzeby. Czy serwerownia kontenerowa będzie w stanie sprostać specyficznym wymaganiom Twojego biznesu, takim jak skalowalność, bezpieczeństwo danych czy mobilność? Z pewnością jest na to duża szansa. To rozwiązanie może zdefiniować przyszłość zarządzania danymi w Twojej firmie.

Chcesz zadbać o cyberbezpieczeństwo?

Skontaktuj się z nami!

Zostaw dane - oddzwonimy

Nasz specjalista odezwie się do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego. Nie musisz wypełniać pola wiadomości, ale krótka informacja o interesującym Cię temacie rozmowy będzie dla nas cenną wskazówką.

Powiązane usługi