Bezpieczeństwo IT

Największe Data Center w Polsce

Julia Zagdańska
Młodszy specjalista ds. Marketingu

Powiązane usługi

Tagi

Data Center- kompleksowa infrastruktura IT

 

Centrum Danych to kompleksowa infrastruktura technologiczna, w której znajduje się nie tylko serwerownia, lecz również jej wykwalifikowana obsługa. Głównym zadaniem Centrum Danych jest nie tylko przechowywanie, ale i efektywne przetwarzanie przesyłanych danych przez użytkowników w trakcie korzystania z sieci internetowej. Centra Danych znajdują się głównie w strategicznych lokalizacjach na całym świecie, w tym w Polsce. Centra Danych w Polsce są kluczowe dla obsługi rosnącego zapotrzebowania na przetwarzanie dużych ilości danych, zwłaszcza tych o wysokim stopniu wrażliwości.

 

Dlaczego Data Center będą kluczowe dla biznesu w przyszłości?

 

Każda transakcja, operacja biznesowa generuje dane, centra danych stają się fundamentalnym elementem nowoczesnego biznesu. Są niezbędne do przechowywania, przetwarzania i analizy dużej ilości informacji. Przedsiębiorstwa stają się coraz bardziej zależne od danych, a Data Center zapewniają infrastrukturę umożliwiająca bezpieczne i efektywne zarządzanie zasobami.

Rola Data Center rośnie wraz z postępem technologii, takich jak AI, uczenie maszynowe i IoT, które są wprowadzane do codzienności biznesowej, ale i również wymagają szybkiego przetwarzania i analizy danych.  Bezpieczeństwo danych, ich ochrona przed cyberatakami oraz zapewnienie ciągłości działania, to kolejne aspekty, dla których Centra Danych są niezawodne.  Data Center pozwalają na adaptację do zmieniających się potrzeb rynkowych i biznesowych.

Prognozy pokazują, że w 2025 roku ilość generowanych danych (tj, utworzonych, przechwyconych, skopiowanych i wykorzystywanych danych bądź informacji) na świecie osiągnie poziom około 175 zettabajtów1. Rozwój e-commerce, cyfryzacja biznesu oraz rozwój technologii takich jak sztuczna inteligencja powodują wzrost zapotrzebowania na przechowywanie i analizę danych, co przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na  centrów danych, chmur czy serwerownie.

1  IDC expect 175 zettabytes of data worldwide by 2025, December 2018

Rozwój komercyjnych Centra Danych w Polsce

Na tle krajów Europy Środkowo- Wschodniej, Polska jest liderem, dynamicznie rozwijającym się krajem w obszarze technologii. Z roku na rok obserwujemy wzrost liczby centrów danych. Na podstawie analizy struktury geograficznej 40 największych komercyjnych centrów przetwarzania danych można przeanalizować rozłożenie położenia centrów danych w Polsce. Warszawa jest miastem, gdzie koncentruje się najwięcej tych obiektów. W dalszej kolejności jest to Kraków, Wrocław i Poznań, gdzie występuje po kilka takich obiektów. Lokalizacja w dużych miastach jest strategicznym wyborem, zapewniającym dostęp do niezbędnej infrastruktury oraz wykwalifikowanych specjalistów. Rozwój Data Center w Polsce, jest wynikiem globalnych trendów, a ich rola w przetwarzaniu i analizie Big Data jest nieoceniona. Wzrost zapotrzebowania na usługi Data Center jest również napędzany przez rozwój e-commerce i cyfryzację biznesu, co sprawia, że inwestycje w te obiektu stają się kluczowym elementem strategii rozwoju wielu przedsiębiorstw.

Czy ustawa o KSC wymusi korzystanie z Data Center w Polsce?

 

Na podstawie Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, można przewidzieć, że wymusi ono zwiększone zapotrzebowanie na Data Center w Polsce. Dlaczego? W ustawie znajduje się wyszczególnienie dotyczące ‘’ szczególnej roli operatorów usług kluczowych ‘’1. Są to firmy i instytucje świadczące usługi o istotnym znaczeniu dla utrzymania krytycznej działalności społecznej lub gospodarczej. Docelowo ma być ich około 500.  Wszystkie będą musiały dostosować swoje systemy informatyczne do nowych wymogów bezpieczeństwa.

1 https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001560/U/D20181560Lj.pdf

2 https://itwiz.pl/polsce-powstal-najwiekszy-rynek-data-center-regionie/ <- źródło

 

Rosną wydatki firm na usługi Data Center

 

Na podstawie poniższych badań z PMR, można wywnioskować, że w 2022 przewiduje się zwiększenie wydatków na usługi Data Center w 2022 roku, w porównaniu do 2021. Przewidywało się, że w 2023 odsetek ten znacznie wzrośnie.

Przegląd danych: Największe data center w Polsce

Do grupy liderów data center w Polsce należą firmy ATM, T-Mobile, Polcom i Beyond. Według firmy doradczej Audytel ponad 60% centrów danych stanowią ośrodki poniżej 500 m kw. Z wyliczeń Audytel, w Polsce działa 112 obiektów data center, w tym 65 obiektów o powierzchni powyżej 200m2. Jednakże prognozy zakładają tworzenie nowych, bardziej rozbudowanych centrów danych, spełniających najwyższe norm i wymogi w zakresie bezpieczeństwa oraz dostępności.

„Stare, źle zabezpieczone, małe i nieefektywne kosztowo obiekty będą stopniowo likwidowane. Przyczyni się do tego presja kosztowa. Przy wysokim PUE i rosnących cenach energii, koszt tej ostatniej może przewyższać koszty samej kolokacji. Sprzyjać temu będzie także presja na wzrost bezpieczeństwa danych oraz zapewnienie ciągłości działania. Wejście dużych międzynarodowych graczy na rynek polski może dużo zmienić i przyspieszyć tempo rozwoju rynku oraz doprowadzić do realnej konsolidacji” – mówi Grzegorz Bernatek, ekspert Audytel. W efekcie, analitycy prognozują, że usługi data center i rynek przetwarzania w chmurze mają w Polsce dobre perspektywy wzrostu.

Nasze autorskie rozwiązanie – Mobilne Data Center

Data Center to kompleksowe rozwiązanie, który składa się nie tylko z budynku i serwerowni. Znajdują się również wykwalifikowani specjaliści, którzy zapewniają ciągłość funkcjonowania serwerów oraz ich bieżącą obsługę. Zbudowanie Data Center wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi, alternatywą takiego rozwiązania może być Mobilne Data Center. Jest to nasze autorskie rozwiązanie, które posiada szereg zalet.  Modułowa konstrukcja Mobilnego Data Center umożliwia sprawną rozbudowę o kolejne serwery, co jest przydatne przy rozbudowie biznesu generującym zapotrzebowanie na powiększenie infrastruktury IT. Zastosowanie kontenera pozwala na wydzielenie części infrastruktury, zapewniając jej bezpieczeństwo, jednocześnie ułatwiając czynności serwisowe.

Centra danych stanowią odpowiedź na potrzeby firm dążących do redukcji wydatków i podniesienia wydajności. Dobór odpowiednich elementów ludzkich, technicznych i systemowych, gwarantują najwyższy standard, przyczyniając się do obniżenia ryzyka awarii, wspierając rozwój przedsiębiorstwa. Więcej informacji o Mobilne Data Center można znaleźć pod linkiem z ofertą.

Chcesz zadbać o cyberbezpieczeństwo?

Skontaktuj się z nami!

Zostaw dane - oddzwonimy

Nasz specjalista odezwie się do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego. Nie musisz wypełniać pola wiadomości, ale krótka informacja o interesującym Cię temacie rozmowy będzie dla nas cenną wskazówką.

Powiązane usługi