Bezpieczeństwo IT

Kontroler zdalnego dostępu iDRAC marki Dell

Z języka angielskiego Integrated Dell Remote Access Controller czyli zintegrowany kontroler zdalnego dostępu iDRAC Dell.  Można o nim pomyśleć jak o „serwerze wewnątrz serwera”
Adam Biadaszkiewicz
Konsultant ds. techniczno-wdrożeniowych

Powiązane usługi

systemy bezpieczeństwa IT - serwery i pamięci masowe

Serwery i pamięci masowe

Niezawodna pamięć masowa usprawniająca działania w firmie. Dostarczane macierze Dell EMC i Fujitsu są szybkie i odporne na awarie.

Tagi

Czym jest iDRAC?

Z języka angielskiego Integrated Dell Remote Access Controller czyli zintegrowany kontroler zdalnego dostępu iDRAC Dell.  Można o nim pomyśleć jak o „serwerze wewnątrz serwera”, kontroler posiada wbudowany procesor, pamięć, kartę graficzną oraz kartę sieciową. W najnowszej odsłonie oznaczonej numerem 9 iDrac umożliwia wykonywanie najpowszechniejszych zadań administracyjnych takich jak wdrożenie, konfiguracja czy aktualizacja oprogramowania układowego serwera. Dzięki temu, że iDrac jest rozwiązanie sprzętowym wyżej wymienione czynności  możemy wykonywać zdalnie, bez konieczności przebywania w serwerowni.

Zdalny dostęp do kontrolera realizowany jest w technologii „agent free”, przez co działa niezależnie od zainstalowanego systemu operacyjnego gospodarza (hosta). Dostęp do urządzenia uzyskujemy przez przeglądarkę internetową wspierającą standard języka HTML5.

Ekran logowania – Kontroler zdalnego dostępu iDRAC

Po wpisaniu adresu IP kontrolera w kompatybilnej przeglądarce zostajemy poproszeni o podanie danych logowania, dzięki czemu uzyskamy dostęp do wybranych funkcji.

Kontroler iDrac logowanie

Panel nawigacji iDRAC

Możemy tutaj znaleźć sześć głównych kategorii:

– Dashboard

– System

– Storage

– Configuration

– Maintenance

– iDrac Settings

iDrac konsola

Dashboard iDRAC

Jest to główny pulpit, który wita użytkownika zaraz po zalogowaniu do portalu. Dzięki niemu uzyskujemy podstawowe informacje na temat stanu w jakim znajduje się sprzęt.

Dashboard iDRAC

System

W tym miejscu mamy podgląd na poszczególne podzespoły serwera. Po kliknięciu w konkretną opcję dostajemy szczegółowy opis oraz informacje.

System iDRAC

Jedną z ciekawszych rzeczy jest funkcja śledzenia utylizacji procesora czy też pamięci RAM oraz kontrola zużycia energii elektrycznej przez serwer.

kontrola zużycia energii w iDRAC

Storage

Zakładka Storage umożliwia weryfikację pracy dysków. Dodatkowo otrzymujemy możliwość łączenia dysków w macierz RAID oraz tworzenia dysków wirtualnych.

Storage w iDRAC

Configuration

W tym miejscu między innymi możemy zdalnie wyłączyć/uruchomić ponownie serwer oraz zmieniać konfigurację BIOS. Dodatkowo ustawienia możemy eksportować do pliku i wgrywać je na innym serwerze, dzięki czemu skracamy czas wdrożenia nowego sprzętu.

Maintenance

„Konserwacja” umożliwia nam weryfikacje logów, jednak najważniejszą funkcją w tym miejscu jest Support Assist. Dzięki temu firma Dell kontroluje pracę całej platformy. W momencie wystąpienia awarii albo nieprawidłowości w pracy systemu, poinformujemy Cię o tym, w sposób automatyczny za pomocą wiadomości e-mail oraz drogą telefoniczną. Pracownik pomocy technicznej udzieli nam porad w jaki sposób możemy spróbować rozwiązać problem oraz w razie niepowodzenia wyśle do nas technika w celu usunięcia usterki.

moduł maintenance w iDRAC

iDRAC Settings

Ostatnia zakładka to ustawienia samego kontrolera iDrac. Tutaj otrzymujemy kontrolę nad datą oraz  czasem modułu, tworzeniem automatycznych kopii zapasowych profili serwera oraz tworzeniem użytkowników, którzy mogą korzystać z iDrac.

Settings w iDRAC

Zdalny dostęp

Jedną z najważniejszych funkcji kontrolera jest możliwość zdalnego dostępu do systemu operacyjnego zainstalowanego w serwerze. Dzięki temu dostajesz dostęp do systemu w taki sam sposób jakbyś miał podłączony monitor, mysz i klawiaturę. Przy pomocy konsoli możesz tworzyć wirtualne napędy. System operacyjny będzie traktował je jako sprzęt fizycznie podłączony. Z pomocą tego rozwiązania ze zdalnego zasobu sieciowego możemy zainstalować nowy system operacyjny albo przekopiować wymagane dane.

Kontroler zdalnego dostępu iDRAC

to potężne narzędzie dla administratorów. Wszystkie wyżej wymienione opcje mają na celu zwiększenie wydajności i / lub bezpieczeństwa, dzięki czemu możemy dążyć do zredukowania kosztów związanych z zarządzaniem infrastrukturą. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji o kontrolerze możesz odwiedzić oficjalną stronę producenta:

dell.com

Powiązane usługi

systemy bezpieczeństwa IT - serwery i pamięci masowe

Serwery i pamięci masowe

Niezawodna pamięć masowa usprawniająca działania w firmie. Dostarczane macierze Dell EMC i Fujitsu są szybkie i odporne na awarie.
Perceptus sp. z o. o. © 2023