Bezpieczeństwo IT

Oprogramowanie nVision firmy Axence.

Wraz z rozwojem firmy zawsze przychodzi taki moment, w którym trzeba będzie zacząć używać dedykowanego narzędzia automatyzującego pewne procesy, które pozwoli zaoszczędzić czas – a co za tym idzie także pieniądze.
Łukasz Soroczyński
Konsultant ds. Techniczno-Wdrożeniowych

Powiązane usługi

Monitorowanie sieci i pracowników

Monitorowanie sieci i pracowników. Rejestr aktywności, status pracy, bezpieczeństwo i czas pracy pracowników i sieci w jednym systemie.

Tagi

Oprogramowanie nVision firmy Axence.

Prowadzenie firmy niesie ze sobą wiele wyzwań. Należą do nich między innymi: okresowe wykonywanie inwentaryzacji sprzętu i oprogramowania (w tym jego licencji), gospodarowanie czasem pracy pracowników, dbanie o bezpieczeństwo firmowej sieci… i wiele więcej. O ile w przypadku małej wielkości firmy czynności te nie powinny sprawiać dużych trudności i absorbować wiele czasu, to w miarę rozrostu działalności staje się to coraz bardziej problematyczne. Wraz z rozwojem firmy zawsze przychodzi taki moment, w którym trzeba będzie zacząć używać dedykowanego narzędzia automatyzującego pewne procesy, które pozwoli zaoszczędzić czas – a co za tym idzie także pieniądze. Takim narzędziem jest oprogramowanie nVision firmy Axence. W dzisiejszym wpisie postaram się po krótce przedstawić jego możliwości – a jest ich naprawdę wiele.

Oprogramowanie nVision firmy Axence – modułowa budowa

Produkt nVision charakteryzuje się modułową budową. Każdy moduł może działać od siebie niezależnie, co pozwala na korzystne cenowo dobranie licencji w zależności od potrzeb administratora. Konsola składa się z modułów takich jak:

  • Network

Moduł pozwalający na monitorowanie urządzeń pojawiających się w firmowej sieci. Serwer nVision okresowo skanuje sieć i wykrywa nowo podłączone urządzenia. Informacje jakie w ten sposób uzyskujemy to między innymi: typ urządzenia, producent, alias, adres IP, adres MAC, protokoły komunikacji używane przez urządzenie (np. PING, RDP, SNMP), data i godzina ostatniej odpowiedzi urządzenia.

  • Inventory

Moduł przydatny do inwentaryzacji sprzętu, zainstalowanego na hostach oprogramowania, rozliczania licencji oraz zarządzania wszystkimi zasobami IT (i nie tylko). Urządzenia i inne zasoby mogą być dodawane w sposób ręczny przez administratora lub w sposób automatyczny – przez zainstalowane agenty na urządzeniach końcowych. Po skonfigurowaniu automatycznej instalacji agentów na stacjach końcowych żaden komputer nie umknie czujnemu oku nVision’a – nawet jeżeli sami o nim zapomnimy.

  • Users

Moduł mogący zapobiegać problemom z bezpieczeństwem firmowej sieci. Umożliwia także śledzenie aktywności użytkowników oraz zarządzanie ich uprawnieniami. Dodatkowo udostępnia funkcję dającą możliwość łączenia się zdalnym pulpitem do komputera pozostawionego np. w firmie.

  • HelpDesk

Moduł pozwalający zarządzać zgłoszeniami użytkowników i umożliwiający szybkie udzielanie pomocy – na przykład poprzez połączenie się pulpitem zdalnym ze stacją.

  • DataGuard

Moduł do definiowania polityk bezpieczeństwa podłączanych nośników wymiennych. Pozwala zwiększyć poziom bezpieczeństwa poprzez ochronę przed wyciekiem danych lub zapobiegając infekcją złośliwym oprogramowaniem.

  • SmartTime

Moduł pozwalający na identyfikację aktywności pracowników i zespołów, które pochłaniają najwięcej czasu.

  • AdminCenter

 Moduł pozwalający na tworzenie dashboardów z kluczowymi zdarzeniami i parametrami sieci. Pozwala obserwować na bieżąco zdarzenia zachodzące na urządzeniach.

Agent Axence nVision

Jednym z kluczowych elementów, które oferuje oprogramowanie nVision firmy Axence są agenty, które łączą się z konsolą uruchomioną na serwerze. Automatyzują one proces dodawania sprzętu do modułu inventory oraz uzupełniają podstawowe dane o sprzęcie podłączonym do stacji (numery seryjne, ilość pamięci, model procesora, monitorów itp). Porządkują je również według predefiniowanych kategorii. Agenty umożliwiają również na zdalny dostęp administratora do każdego z urządzeń, gdzie jest on zainstalowany. Zbierają także dane, które możemy przeglądać później w konsoli – o odwiedzanych przez użytkownika stronach, używanym oprogramowaniu czy o czasie pracy.

Wdrażanie Agenta Axence

Proces wdrażania agentów Axence jest dosyć prosty. Sprowadza się do wybrania odpowiedniej opcji w konsoli i wygenerowania paczki instalacyjnej MSI. Tak przygotowany instalator możemy uruchomić na urządzeniach końcowych ręcznie. Oczywiście jest to sposób wybierany najrzadziej. Przy dużej ilości końcowych stacji zazwyczaj wykorzystuje się mechanizm ActiveDirectory lub inne oprogramowanie do zarządzania komputerami np. ESET PROTECT.

Podsumowanie

Jak widać powyżej Axence nVision to duży pakiet oprogramowania, który pozwala Tobie na zarządzanie infrastrukturą IT na różnych płaszczyznach. Jest bardzo elastyczny i konfigurowalny do aktualnych potrzeb, co czyni go bardzo przyjaznym dla użytkownika – za co lubię to oprogramowanie. Osobiście używam go głównie do inwentaryzacji sprzętu oraz monitorowania pracy użytkowników. Do tych zadań mogę go śmiało polecić, ponieważ pracuje się z nim bardzo przyjemnie. Natomiast mnogość innych modułów sprawia, że w każdym momencie mogę rozszerzyć jego możliwości i mieć wszystko w jednym miejscu 🙂

Powiązane usługi

Monitorowanie sieci i pracowników

Monitorowanie sieci i pracowników. Rejestr aktywności, status pracy, bezpieczeństwo i czas pracy pracowników i sieci w jednym systemie.