Prowadzenie działalności w branży produkcyjnej od 2019 roku jest pod presją zawirowań w łańcuchu dostaw wywołanych pandemią, a następnie konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy. Ostatni czynnik wpływa na wzrost ryzyka firm także w inny, mniej oczywisty sposób.
Wojna za wschodnią granicą znacząco wpłynęła na aktywność cyberprzestępców. Pojawiają się nowe zagrożenia, mogące unieruchomić w krótkim czasie linie produkcyjne w całych fabrykach.
Rewolucja przemysłowa doprowadziła do sytuacji, w której fabryki stają się inteligentnymi ekosystemami. Urządzenia, maszyny, roboty i systemy komunikują się ze sobą, analizują dane w czasie rzeczywistym. Zablokowanie fabryki działającej w myśla zasad przemysłu 4.0 jest stosunkowo proste. Możliwe jest dzięki blokadzie oprogramowania sterującego tymi procesami.
Milionowe straty wywołane atakami hakerów mogą być bolesnym ciosem, dlatego świadomość zagrożeń jest już powszechna. Właśnie dlatego coraz częściej kwestia ochrony infrastruktury IT i zabezpieczeń przestaje być traktowana jako najmniej istotny wydatek z listy, który można pominąć. Inwestycje w obszarze zabezpieczenia infrastruktury przemysłowej, zwłaszcza w kontekście NIS2, która weszła już w życie a jedynie czeka na polskie przepisy regulujące jej wdrożenie na terenie naszego kraju.
Stała analiza sytuacji podstawą skutecznej ochrony przed cyberzagrożeniami
Nie można mówić o skutecznym zabezpieczeniu infrastruktury IT obiektów przemysłowych bez stałej analizy sytuacji. Do tego niezbędne są odpowiednie systemy analizujące w czasie rzeczywistym wszystkie zdarzenia i identyfikujące anomalie, ale również odpowiednio przeszkolony zespół, który z danych będzie potrafił zinterpretować otrzymane dane i wprowadzić procedury bezpieczeństwa.
Na rynku pracy obserwujemy niedobór specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, co utrudnia budowę struktury działu odpowiedzialnego za monitoring sytuacji i znacząco podnosi jego koszty.
Rozwiązaniem jest outsourcing tych rozwiązań do zewnętrznego Centrum Operacji Bezpieczeństwa, czyli SOC.
Podmioty świadczące tego typu usługi są odpowiedzialne za monitorowanie i zarządzanie bezpieczeństwem informatycznym w organizacji zgodnie z ustalonym zakresem i w wyznaczonym czasie.
SOC dla przemysłu: jak to działa?
Obsługa SOC w pełnym wariancie działa przez całą dobę, 365 dni w roku, zapewniając nieprzerwaną ochronę przed zagrożeniami. Dzięki temu zasoby firmy są chronione nawet wtedy, gdy większość pracowników jest poza biurem.
SOC posiada zaawansowane narzędzia i technologie do wykrywania ataków. Sytuację analizuje na bazie narzędzi zbierających logi, dzięki temu wszelkie nieprawidłowości w sieci widzi od razu i może reagować na potencjalne zagrożenia, zanim zdążą się rozprzestrzenić.
Produkcja przemysłowa w dobie przemysłu 4.0 generuje ogromne ilości danych. SOC dla przemysłu dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu jest w stanie efektywnie skalować swoje działania, aby sprostać potrzebom informatycznym największych organizacji.
Dodatkowo SOC dla przemysłu umożliwia zdalne monitorowanie, co jest szczególnie ważne w przypadku przemysłu, gdzie systemy mogą być rozproszone na wielu lokalizacjach.
Dzięki centralizacji analizy sytuacji infrastruktury i sieci IT wielu organizacji w jednym centrum outsourcing SOC pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów i środków, co wiąże się z oszczędnościami.
Wprowadzeniu NIS2 do polskiego systemu prawnego
Od 17 stycznia 2023 roku obowiązuje nowe prawo unijne, które bezpośrednio wskazuje, jakie obowiązki spoczywają na branżach uznawanych za kluczowe i ważne. Produkcja znajduje się w tej drugiej kategorii. Podlega niższym potencjalnym karą, ale obowiązki w zakresie zapewnienia cyberbezpieczeństwa w obu kategoriach są takie same.
Trzy pierwsze wymienione obszary obowiązków to:
- analiza ryzyka i polityki bezpieczeństwa systemów informatycznych,
- obsługa incydentów (zapobieganie, wykrywanie i reagowanie na incydenty),
- ciągłość działania i zarządzania kryzysowego.
W każdym z tych obszarów SOC zapewnia organizacji realne wsparcie.
Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem go do krajowego systemu prawnego, co ma nastąpić do października 2024 roku. To, że obowiązki wynikające z NIS2 nie są jeszcze w pełni egzekwowane to bonus, który daje czas polskim firmom na dostosowanie się do nadchodzących regulacji.
Security Operations Center jest nieocenionym narzędziem dla przemysłu, pozwalającym na stałą analizę i optymalizację zasobów, przy jednoczesnym wypełnianiu wymagań regulacyjnych.