Bezpieczeństwo IT

Menedżer haseł jako recepta na zachowanie bezpieczeństwa w Internecie

Grzegorz Gąsiewski
Analityk systemowo – biznesowy

Powiązane usługi

Tagi

Potrzebujesz pomocy w zapamiętaniu dostępów do różnych kont?

Wykorzystaj menedżera haseł!

Hasła do naszych kont online powinny być bardzo silne i unikalne, czyli nie powinny być wykorzystywane w innych zabezpieczeniach. Zwłaszcza w przypadku ważnych kont, takich jak poczta e-mail, bankowość czy dostęp do zasobów służbowych.

Problem w tym, że większość z nas ma tak wiele kont w zasobach internetu, że utworzenie silnych haseł dla każdego z nich i ich zapamiętanie jest bardzo trudne.

Dodatkowo na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji typu SaaS (oprogramowanie jako usługa “w chmurze”), które umożliwiają użytkownikom korzystanie z funkcjonalności przez Internet. Nie są to tylko aplikacje dla biznesu np: platformy e-handlu (Allegro, Amazon), giełdy transportowe (Trans.eu, Timocom) czy ZUS PUE, ale także aplikacje dla administracji publicznej, ułatwiające kontakt z mieszkańcami np. TransparentneJST (https://konsultacjejst.pl/) czy wszelkiego rodzaju ebooki.

Jak zapanować nad hasłami do wielu aplikacji, niezbędnych do pracy wielu pracownikom?

W jaki sposób zarządzać hasłami do zasobów oraz zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi?

Rozwiązaniem problemu jest aplikacja typu menedżer haseł (ang. password manager)

Taka aplikacja może bezpiecznie przechowywać wszystkie Twoje hasła, więc nie musisz się martwić o ich zapamiętanie. Dzięki temu możesz używać unikalnych, silnych haseł do wszystkich ważnych kont (zamiast używania tego samego hasła do wszystkich, czego nigdy nie powinieneś robić).

Dzięki grupom współdzielonym aplikacja umożliwia zarządzanie hasłami w obrębie organizacji (np. współpracowników), przydzielanie uprawnień oraz dodawanie i usuwanie użytkowników.

Dodatkowo aplikacja do bezpiecznego przechowywania haseł jest pomocna, ponieważ może:

 • poinformować Cię i zasugerować zmianę, jeśli korzystasz z hasła, które w przypadku znanego naruszenia bezpieczeństwa danych pojawi na liście skompromitowanych haseł (czyli takie, które zostały już wykradzione w jakimś ataku i z pewnością będą testowane przez systemu próbujące włamywać się na konta za pomocą botów);
 • synchronizować hasła na różnych urządzeniach, ułatwiając logowanie, gdziekolwiek jesteś i czegokolwiek używasz;
 • powiadomić Cię, jeśli ponownie używasz tego samego hasła na różnych kontach;
 • pomóc wykryć fałszywe strony internetowe, co ochroni Cię przed atakami phishingowymi;
 • działać na różnych platformach, dzięki czemu możesz użyć jednego menedżera haseł, który będzie działał jednocześnie na Twoim smartphone i na przeglądarce dowolnego systemu operacyjnego;
 • udostępniać hasła dla współpracowników w organizacji.

menedżer haseł percpass

Menedżer haseł

Menedżer haseł to aplikacja zaprojektowana po to, by chronić twoje hasła na smartfonie, tablecie lub komputerze. Przechowuje Twoje hasła, dzięki czemu nie musisz ich pamiętać. Gdy zalogujesz się do aplikacji przy użyciu hasła głównego, wygeneruje on i zapamięta hasła do wszystkich Twoich kont online. Rozbudowany menedżer haseł może również automatycznie wprowadzać Twoje hasła do witryn internetowych, dzięki czemu nie musisz ich wpisywać za każdym razem, gdy się logujesz.

Korzystanie z menedżerów haseł

Przed rozpoczęciem korzystania, bardzo ważne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu ochrony konta menedżera haseł, ponieważ:

 • jeśli zapomnisz jakie jest hasło główne do swojego menedżera haseł, nie będziesz mógł łatwo wrócić do swoich kont. Konieczne będzie ręczne odzyskiwanie haseł dla każdego konta oddzielnie.
 • jeśli cyberprzestępca uzyska dostęp do Twojego konta menedżera haseł, będzie miał dostęp do wszystkich Twoich kont;

 

Zminimalizuj dostęp osób niepożądanych do swojej aplikacji do bezpiecznego przechowywania haseł:

 • włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe na koncie menedżera haseł; dzięki temu, nawet jeśli cyberprzestępca zna hasło główne do Twojej aplikacji, nadal nie będzie mógł uzyskać dostępu do Twojego konta;
 • wybierz silne hasło główne; Pamiętaj, że nie można przechowywać tego hasła w samym menedżerze haseł, więc jeśli je zapomnisz, to utracisz dostęp do wszystkich Twoich kont.

 

Który menedżer haseł wybrać?

Istnieje wiele różnych menedżerów haseł, których można używać bezpłatnie, jeśli zaakceptujesz pewne ograniczenia. Warto więc poszukać w internecie recenzji i znaleźć taką, która będzie odpowiadała naszym wymaganiom.

Jeśli szukasz rozwiązania, które oferowane jest jako aplikacja web z rozszerzeniem do przeglądarek (Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Safari, Opera) oraz jako aplikacja mobilna (iOS, Android), to przetestuj perc.pass, który posiada zaawansowane zabezpieczenia, takie jak:

 • szyfrowanie zero-knowledge –  innowacyjna metoda szyfrowania maksymalnie zwiększa poziom bezpieczeństwa danych;
 • udostępnianie haseł w organizacji opiera się na dowodzie zero-knowledge i wymianie kluczy publicznych, dane są dodatkowo szyfrowane w spoczynku z wykorzystaniem HSM;
 • dwuskładnikowa weryfikacja – wykorzystanie dwuskładnikowej metody uwierzytelniania (2FA) w celu zapewnienia dodatkowej warstwy bezpieczeństwa;
 • bezpieczne przechowywanie – wszystkie dane przechowywane są na terenie Unii Europejskiej – w Polsce;
 • ochrona danych – rozwiązanie zgodne z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

 

Jeśli chodzi o funkcjonalność i pracę grupową (zwłaszcza dla firm i organizacji), to perc.pass oferuje możliwości:

 • współdzielone grupy umożliwiające zarządzanie hasłami i danymi w obrębie grupy, przydzielanie uprawnień, dodawanie i usuwanie użytkowników oraz kontrola dostępu;
 • wygodne rozszerzenia do przeglądarek (wtyczki), dzięki ktorym bezproblemowo zarządzasz swoimi danymi logowania, automatycznie wypełniasz formularze i tworzysz nowe hasła podczas przeglądania stron internetowych, zapewniając szybki dostęp i zwiększając bezpieczeństwo.
 • dziennik aktywności w którym perc.pass domyślnie zapisuje fakt wystąpienia kluczowych z perspektywy funkcjonowania systemu zdarzeń; możliwe jest pobranie zagregowanych logów w postaci pliku .csv, jeśli wystąpiła konieczność dalszej analizy ich przebiegu;
 • generator haseł, które pozwala tworzyć silne, złożone kombinacje znaków, spełniające najnowsze standardy bezpieczeństwa, zapewniając ochronę przed atakami typu brute-force i nieautoryzowanym dostępem do kont;
 • przechowywanie kluczowych dokumentów , które pozwala na bezpieczne magazynowanie nie tylko haseł, ale również wrażliwych plików, certyfikatów i wszelkiego rodzaju dokumentów, których natura powoduje, że powinny być bezpieczne; dysk perc.pass umożliwia bezpieczną obsługę w zakresie przechowywania i wymiany treści między członkami grup.
menedżer haseł

SaaS do zarządzania dostępami - sprawdź

Jeśli szukasz gotowego rozwiązania SaaS (ang. software as a service tzn. oprogramowanie jako usługa), z zapewnionym hostingiem i wsparciem, bez konieczności wchodzenia w zagadnienia związane z infrastrukturą informatyczną, bezpieczeństwem oraz zapleczem technicznym, to aplikacja perc.pass może spełnić Twoje wymagania.

Warto też wspomnieć o pomocy technicznej, która świadczona jest w języku polskim.

W zależności od wykupionej licencji, perc.pass posiada specjalny moduł Helpdesk, umożliwiający administratorom kontakt z inżynierami w celu uzyskania pomocy technicznej i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości w związku z funkcjonowaniem aplikacji.

Pełny opis aplikacji perc.pass

Testuj premium przez 30 dni bezpłatnie! 

Zapraszam do testowania!

Chcesz zadbać o cyberbezpieczeństwo?

Skontaktuj się z nami!

Zostaw dane - oddzwonimy

Nasz specjalista odezwie się do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego. Nie musisz wypełniać pola wiadomości, ale krótka informacja o interesującym Cię temacie rozmowy będzie dla nas cenną wskazówką.

Czytaj więcej

Powiązane usługi