Bezpieczeństwo IT

EZD RP coraz bliżej

Dlaczego warto poznać EZD RP jak najszybciej? Narzędzia cyfrowe dla administracji publicznej  

EZD RP to system elektronicznego zarządzania dokumentacją. Za jego rozwój i wdrożenie odpowiada NASK, państwowy instytut badawczy odpowiedzialny za rozwój sieci teleinformatycznych w Polsce.
Z jakiego powodu o nim wspominamy? Ponieważ od 1 stycznia 2026 roku (zgodnie z projektem ustawy) będzie to system obsługujący dokumentację elektroniczną we wszystkich publicznych jednostkach.

Oprogramowanie dedykowane pracy jednostek publicznych powinno w związku z tym być zaprojektowane tak, by było kompatybilne z systemem zarządzania dokumentacją. Twórcy systemu udostępniają tzw. piaskownicę API, dzięki której firmy informatyczne mogą tworzyć oferty dla podmiotów publicznych.

API EZD RP jest interfejsem programistycznym pozwalającym na integrację oprogramowania dziedzinowego z EZD w jednostce. Piaskownica API EZD RP to jedno centralnie udostępnione środowisko, w którym podmioty dostarczające oprogramowanie dla administracji publicznej mogą sprawdzić, czy ich oprogramowanie poprawnie komunikuje się z EZD RP.

Podpis kwalifikowany eSign.tech zintegrowany z EZD RP

Rozwiązania projektowane przez Perceptus na bieżąco uwzględniają zmiany, jakie zachodzą w otoczeniu cyfrowym. Zaufany podpis eSign.tech, zgodny z eIDAS, został zintegrowany z EZD RP.

Integracja z centralnym systemem ma charakter natywny. Oznacza to, że pozwala na wykorzystanie podpisu eSign.tech do podpisywania dokumentów w systemie EZD bez potrzeby wysyłania ich do bazy systemu eSign.tech. Wystarczy aplikacja na komputerze użytkownika i krótka konfiguracja, by móc podpisywać dokumenty.

W kontekście powszechnego wprowadzanie EZD RP do polskich urzędów i jednostek publicznych, to ważna integracja. Nie tylko czyni eSign.tech w pełni gotowym do działania w sektorze publicznym, ale pozostawia także doświadczenie, które będzie wykorzystywane w kolejnych integracjach.

Masz pytanie dotyczące podpisu kwalifikowanego eSign.tech? Skontaktuj się z nami!

Chcesz zadbać o cyberbezpieczeństwo?

Skontaktuj się z nami!

Zostaw dane - oddzwonimy

Nasz konsultant odezwie się do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego. Nie musisz wypełniać pola wiadomości, ale krótka informacja o interesującym Cię temacie rozmowy będzie dla nas cenną wskazówką.

Powiązane usługi

Perceptus sp. z o. o. © 2023