Bezpieczeństwo IT

EZD RP coraz bliżej

Opiekun Klienta Biznesowego
Mateusz Fórmański
Opiekun Klienta Biznesowego

Powiązane usługi

Tagi

Dlaczego warto poznać EZD RP jak najszybciej? Narzędzia cyfrowe dla administracji publicznej  

EZD RP to system elektronicznego zarządzania dokumentacją. Za jego rozwój i wdrożenie odpowiada NASK, państwowy instytut badawczy odpowiedzialny za rozwój sieci teleinformatycznych w Polsce.
Z jakiego powodu o nim wspominamy? Ponieważ od 1 stycznia 2026 roku (zgodnie z projektem ustawy) będzie to system obsługujący dokumentację elektroniczną we wszystkich publicznych jednostkach.

Oprogramowanie dedykowane pracy jednostek publicznych powinno w związku z tym być zaprojektowane tak, by było kompatybilne z systemem zarządzania dokumentacją. Twórcy systemu udostępniają tzw. piaskownicę API, dzięki której firmy informatyczne mogą tworzyć oferty dla podmiotów publicznych.

API EZD RP jest interfejsem programistycznym pozwalającym na integrację oprogramowania dziedzinowego z EZD w jednostce. Piaskownica API EZD RP to jedno centralnie udostępnione środowisko, w którym podmioty dostarczające oprogramowanie dla administracji publicznej mogą sprawdzić, czy ich oprogramowanie poprawnie komunikuje się z EZD RP.

Podpis kwalifikowany eSign.tech zintegrowany z EZD RP

Rozwiązania projektowane przez Perceptus na bieżąco uwzględniają zmiany, jakie zachodzą w otoczeniu cyfrowym. Zaufany podpis eSign.tech, zgodny z eIDAS, został zintegrowany z EZD RP.

Integracja z centralnym systemem ma charakter natywny. Oznacza to, że pozwala na wykorzystanie podpisu eSign.tech do podpisywania dokumentów w systemie EZD bez potrzeby wysyłania ich do bazy systemu eSign.tech. Wystarczy aplikacja na komputerze użytkownika i krótka konfiguracja, by móc podpisywać dokumenty.

W kontekście powszechnego wprowadzanie EZD RP do polskich urzędów i jednostek publicznych, to ważna integracja. Nie tylko czyni eSign.tech w pełni gotowym do działania w sektorze publicznym, ale pozostawia także doświadczenie, które będzie wykorzystywane w kolejnych integracjach.

Masz pytanie dotyczące podpisu kwalifikowanego eSign.tech? Skontaktuj się z nami!

Chcesz zadbać o cyberbezpieczeństwo?

Skontaktuj się z nami!

Zostaw dane - oddzwonimy

Nasz konsultant odezwie się do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego. Nie musisz wypełniać pola wiadomości, ale krótka informacja o interesującym Cię temacie rozmowy będzie dla nas cenną wskazówką.

Powiązane usługi