Bezpieczeństwo IT

Bezpieczeństwo w chmurze

Chmura obliczeniowa zapewnia łatwy dostęp do danych co jest niezwykle istotne z uwagi na fakt, że firmy są coraz mniej przywiązane do swoich głównych siedzib. Pracownicy handlowi, przedstawiciele firmy czy menedżerowie są coraz bardziej mobilni.
Dyrektor sprzedaży
Łukasz Zajdel
Dyrektor Sprzedaży

Powiązane usługi

Tagi

Bezpieczeństwo danych w chmurze

Chmura obliczeniowa zapewnia łatwy dostęp do danych co jest niezwykle istotne z uwagi na fakt, że firmy są coraz mniej przywiązane do swoich głównych siedzib. Pracownicy handlowi, przedstawiciele firmy czy menedżerowie są coraz bardziej mobilni i wymagają dostępu do informacji z dowolnego miejsca na świecie.

Serwerownia w chmurze

Zabezpieczenia

Na bezpieczeństwo danych w chmurze składa się szereg czynników takich jak technologie, oprogramowanie czy aplikacje, chroniące Twoje dane przechowywane w Internecie. Ochrona danych w chmurze wymaga więc staranności ze strony lokalnego centrum danych oraz odpowiedniego zabezpieczenia infrastruktury bez konieczności podnoszenia kosztów sprzętu.

W warstwie zabezpieczeń fizycznych stosuje się wielopoziomowe systemy kontroli dostępu. Dostęp do centrum mają tylko upoważnione osoby po uwierzytelnieniu za pomocą specjalnej karty, kodu PIN czy przy użyciu odcisku palca. Oprócz tego wewnątrz serwerowni zazwyczaj umieszczony jest monitoring wizyjny oraz system sygnalizacji włamania i napadu, wykrywający nieuprawnione wejście do centrum danych.

Kolejna kwestią jest ochrona dostępu w chmurze. Przekrój wdrażanych zabezpieczeń jest bardzo szeroki, od sprzętowych modułów szyfrujących HSM po rozwiązania oparte na segmentacji wirtualnej sieci prywatnej VLAN, zapory sieciowe, serwery proxy i system równoważenia obciążeń.

Istotną zaletą jest również panel do administrowania zasobami sieciowymi, pozwala on na szybkie zarządzanie użytkownikami, maszynami sieciowymi oraz dystrybuowaniem poszczególnych zasobów. 

Serwer w chmurze

Bezpieczny backup

Dane w chmurze powinny być wielokrotnie zduplikowane, co oznacza przechowywanie plików na kilku różnych dyskach w różnych maszynach. Takie rozwiązanie oznacza pełne zabezpieczenie przed potencjalną awarią macierzy dyskowej lub nośnika. Ponadto w zależności od architektury stosuje się klasyczne macierze z replikacją danych lub rozproszone systemy przechowywania co pozwala na rozłożenie danych na wielu węzłach składowania. 

Rozwiązanie zaimplementowane w Mobile Data Center zawiera również bezpieczny backup z wykorzystaniem kluczy kryptograficznych. To autorskie rozwiązanie pozwalające na bezpieczne przechowywanie danych. Jego zaletą jest wydajny dysk w chmurze przechowywujący zaszyfrowane dane, dwuskładnikowa autoryzacja, szyfrowanie wykonywane poza urządzeniami klienta, a także wykorzystanie kluczy kryptograficznych.

Powiązane usługi