Cyberbezpieczeństwo w e-commerce

Z roku na rok wzrasta zagrożenie ze strony cyberprzestępców ze względu na coraz nowsze rodzaje ataków. Ponadto w ostatnich latach liczba nowych sklepów internetowych znacząco się zwiększyła co statystycznie zwiększa ilość celów, które mogą paść ofiarą ataku.

ZAGROŻENIA

Lista potencjalnych zagrożeń jest bardzo długa i cały czas rośnie.

Od phishingu, gdzie atakujący stara się pozyskać wrażliwe dane (numery konta bankowego, loginy, hasła) poprzez malware, które może przekierowywać ruch z naszej witryny na inną specjalnie spreparowaną aż do ataków DDoS mającym na celu spowolnić lub całkowicie wyłączyć nasz sklep.

Liczba zagrożeń jest bardzo obszerna i nie ma możliwości, żeby odpowiednio przygotować się na każdy ewentualny atak. 

Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, które znacznie zwiększą bezpieczeństwo naszego sklepu.

Cybersecurity

JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO

Cyberbezpieczeństwo

Należy stworzyć kopię zapasową oraz zadbać o jej odpowiednie przechowywanie. Umożliwia to szybszy powrót do działania po awarii lub ataku oraz pozwala na odzyskać dane w przypadku ich zaszyfrowania.

Certyfikat SSL, czyli protokół bezpieczeństwa, którego implementacja gwarantuje szyfrowanie poufnych danych wprowadzonych na stronę oraz zwiększa wiarygodność sklepu wśród odwiedzających.

Używanie menedżera haseł, pozwala na tworzenie długich i deskryptywnych kombinacji, oraz automatyczne wypełniania formularze na stronach co znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa.

Aktualizacje oprogramowania sklepu to istotna część, ponieważ wielu cyberprzestępców w sposób zautomatyzowany poszukuje sklepów korzystających ze starszych, posiadających luki bezpieczeństwa wersji systemowych.

Bardzo ważne jest również korzystanie ze sprawdzonych wtyczek w naszym sklepie. Mimo tego, że będziemy posiadali najnowszą wersję oprogramowania sklepu, możemy używać niesprawdzonych rozszerzeń, które umożliwią skuteczny atak na nasz sklep.

Jeżeli chcemy sprawdzić w jakim stopniu nasz sklep jest podatny na ataki możemy przeprowadzić testy penetracyjne naszego sklepu, które pokażą jakie obszary należy jeszcze zabezpieczyć.

CYBERBEZPIECZEŃSTWO JAKO PROCES

Cyberbezpieczeństwo to proces długofalowy to a nie jednorazowe działanie, dlatego należy być świadomym nowych zagrożeń i na bieżąco dbać o zabezpieczenia w sklepie internetowym oraz stosować się do podstawowych reguł związanych z bezpieczeństwem w internecie. 

Powiązane usługi

Perceptus sp. z o. o. © 2022

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.