Bezpieczeństwo informacji
Bezpieczeństwo informacji w firmie to obecnie jedna z podstawowych kwestii, głównie ze względu na fakt, że większość procesów odbywa się drogą online, przez co wzrasta niebezpieczeństwo wycieku danych.
W strukturach firmy często znajdują się osoby o różnym poziomie kompetencji i innym zakresie odpowiedzialności. Stwarza to sytuację w której, różne osoby potrzebują autoryzacji do wielu aplikacji na innym poziomie dostępu z możliwością korzystania z innych zasobów.
Ponadto wiele narzędzi wykorzystywanych w obsłudze procesów wymaga połączenia z Internetem. Najczęściej, nie są one ze sobą zintegrowane i nie opierają się na tej samej architekturze, przez co poziom bezpieczeństwa jest zróżnicowany.
Zwiększone ryzyko poprzez rozproszenie informacji oraz zasobów wymaga zastosowania odpowiednich mechanizmów.
Rodzaje zabezpieczeń
Access Management (Zarządzanie dostępem) – proces, który polega na identyfikowaniu użytkowników oraz śledzeniu i zarządzania dostępem do systemów IT. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko udostępnienia kluczowych danych niepożądanym osobom.
Directory Integration – Katalogowa usługa, dzięki której możliwe jest prowadzenie uporządkowanej, hierarchicznej struktury sieciowej.
Single Sign-on – Mechanizm pojedynczego logowania, umożliwia za pomocą jednorazowego logowania dostęp do danej usługi sieciowej przez co użytkownik zyskuje dostęp do wszystkich zasobów w ramach tej usługi. Ponadto w ramach poszczególnych aplikacji stosuje się różne hasła dzięki czemu w przypadku wycieku jednego z nich reszta haseł jest bezpieczna
Strong Authentication – Rodzaj uwierzytelniania, któremu podlegają zarówno użytkownicy jak i urządzenia. W zależności od potrzeb, dostępne są uwierzytelnienia dwuetapowe lub wielopoziomowe, które różnią się przede wszystkim liczbą etapów oraz rozwiązaniami technicznymi.
Identity Management ( Zarządzanie Tożsamością) – Rodzaj procedury zarządzania prawami dostępu do zasobów firmowych. W zależności od stanowiska w danej strukturze, dana osoba ma przydzielone inne atrybuty, które również w ramach danej komórki organizacyjnej mogą mieć różny poziom dostępu.
Bezpieczeństwo długofalowe
Podsumowując, mechanizmy uwierzytelniania pozwalają zarządzać zasobami organizacji, weryfikują poprawność użytkowników i pozwalają sprawować kontrolę nad pojedynczymi akcjami. Bardzo ważne, żeby podczas planowania bezpieczeństwa przyjąć perspektywę długofalową i na bieżąco aktualizować zabezpieczenia oraz zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami.
Istnieje również możliwość skorzystania z outsourcingu usług bezpieczeństwa i powierzeniu bezpieczeństwa firmy w ręce specjalistów. Zapraszamy do zapoznania się usługą SOC Perceptus, platformą nadzorującą bezpieczeństwo firmy.