Bezpieczeństwo IT

Jak chronić dane przed wyciekiem?

Z roku na rok firmy wytwarzają coraz więcej danych, o których bezpieczeństwo należy dbać we właściwy sposób.
Przemysław Sobczyk
Dyrektor Działu Technicznego

Powiązane usługi

Systemy DLP

Oprogramowanie DLP Data Loss Prevention: Safetica, DeviceLock. Ochrona przed wyciekami danych, utratą informacji.

Tagi

Czy Twoja organizacja się rozwija i przetwarza coraz większe ilości cennych danych? Z pewnością wraz z przyrostem informacji w infrastrukturze staniesz przed wyborem jak chronić swoje dane i jakiego oprogramowania do tego celu użyć. Sprawa z wyborem oprogramowania nie zawsze jest prosta.

Co musimy wiedzieć przed wyborem oprogramowania klasy DLP?

Przed zakupem oprogramowania do ochrony przed wyciekiem danych z organizacji musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie jakie dane chcemy chronić. W zależności od typu działalności te dane mogą być różne jak i mieć różne pochodzenie. Z taką sytuacją spotykamy się  w systemach księgowych, gdzie informacja skąd pochodzi plik jest już informacją wystarczającą do ochrony pliku. Czasami chcemy chronić pliki o konkretnym rozszerzeniu tak będzie w przypadku specyficznych plików z oprogramowania służącego do projektowania.

Jaki system DLP wybrać do naszej organizacji?

System który wybierzemy oprócz spełnienia podstawowych funkcjonalności powinien cechować się również prostą obsługi oraz przejrzystym interfejsem. Safetica jest oprogramowaniem klasy DLP, które na rynku znajduje się od dłuższego czasu i jest cały czas rozwijane. Dzięki wdrożeniu oprogramowania w struktury naszej organizacji zyskujemy głównie możliwość:

  • Ochrony danych
  • Analizy zachowań
  • Monitoringu
  • Kontrola urządzeń
  •  Zgodność z wymogami prawnymi

Jak zbudowane jest oprogramowanie Safetica?

Safetica jest rozwiązaniem opartym na architekturze klient-serwer, dzięki czemu zespół administratorów może na bieżąco śledzić przepływ informacji i plików w organizacji. Daje to możliwości szybkiej analizy oraz reagowania na bieżące zagrożenia.
Na punkcie końcowym zainstalowane są dwa produkty tj. klient oraz agent, klient odpowiedzialny jest za ochronę samej stacji natomiast agent za komunikację z serwerem oraz za zdarzenia które są realizowane na stacji roboczej. To w jaki sposób realizowane są połączenia w takiej architekturze możemy zobaczyć na poniższym schemacie.

Jakie są najpopularniejsze scenariusze użycia?

Jednym z czołowych przykładów użycia oprogramowania Safetica jest ochrona przed wyciekiem danych ze stacji ze względu na ich typ. Przykładowym typem takich danych jest numer PESEL, jeśli przetwarzamy w organizacji dane wrażliwe nie chcemy ujawnić danych naszych klientów. Natomiast przepływ tych informacji w obrębie przedsiębiorstwa jest czymś zupełnie naturalnym. Safitica pozwala granuralnie określić gdzie PESELE mogą być przetwarzane oraz jeśli zaistnieje próba wysłania ich do sieci np. na prywatną skrzynkę mailową Safetica zablokuje takie działanie oraz poinformuje administratora.
Dodatkową funkcjonalnością jest również zarządzanie funkcją BitLocker w systemie Windows, dzięki temu nie tylko wiemy które komputery w naszej organizacji korzystają z takiej ochrony. Ale jesteśmy w stanie dzięki Agentowi wymusić taką ochroną co jest szczególnie ważne przy korzystaniu z sprzętu mobilnego przez pracowników który może zostać zagubiony.
Safetica pozwala również na generowanie raportów dla kadry kierowniczej dzięki czemu w przejrzystej formie można przeglądać działania i zagrożenia które mają miejsce w jednostce organizacyjnej. Pozwala to na udokumentowanie przepływu informacji oraz na szybsze podejmowanie działań przez działy IT.

Ile kosztuje oprogramowanie klasy DLP?

Oprogramowanie Safetica licencjonowane jest w zależności od pakietu który wybierzemy oraz od ilości stacji roboczych które chcemy chronić. Każda wycena odbywa się indywidualnie ponieważ w zależności od ilości stacji i pakietu który wybierzemy cena jest zmienna. Jeśli jesteś zainteresowany skontaktuj się z nami, a nasza kadra chętnie udzieli odpowiedzi oraz pomoże w wyborze odpowiedniej skali wdrożenia

Powiązane usługi

Systemy DLP

Oprogramowanie DLP Data Loss Prevention: Safetica, DeviceLock. Ochrona przed wyciekami danych, utratą informacji.
Perceptus sp. z o. o. © 2023

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.