Bezpieczeństwo IT

OSINT (Open Source Intelligence)

OSINT to forma gromadzenia informacji z ogólnodostępnych źródeł takich jak m.in. serwisy społecznościowe, otwarte bazy danych, fora internetowe czy strony tematyczne.

OSINT (OPEN SOURCE INTELLIGENCE)

OSINT to forma gromadzenia informacji z ogólnodostępnych źródeł takich jak m.in. serwisy społecznościowe, otwarte bazy danych, fora internetowe czy strony tematyczne.

Od lat jest wykorzystywane przez różnego rodzaju służby wywiadowcze i agencje specjalizujące się w gromadzeniu informacji i jest coraz bardziej użyteczny w czasie planowania testów penetracyjnych.

Biały wywiad jak inaczej nazywany jest OSINT określa wykorzystanie tylko powszechnie dostępnych informacji, dlatego jest to etyczne działanie i nie można go mylić z nielegalnym szpiegostwem. 

ETAPY BIAŁEGO WYWIADU

OSINT można podzielić na cztery etapy:

(OSD) Open Source Data — Kompletowanie informacji z dostępnych źródeł 

(OSIF) Open Source Information — Wstępna analiza oraz uporządkowanie wszystkich danych

(OSINT) Open Source Intelligence — Przetworzenie danych w sposób gotowy w takiej formie, że mogą już zostać wykorzystane lub przekazane do zainteresowanych osób.

(OSINT-V) Validated Open Source Intelligence (OSINT-V) — Ostatni etap polega na weryfikacji danych oraz ich porównaniu z informacjami dostępnymi z innych źródeł.

Biały wywiad ma dość szerokie spektrum zastosowań. Weryfikacja kontrahentów, sprawdzenie firmy pod kątem wiarygodności lub po prostu chęć zdobycia informacji o konkretnej osobie czy instytucji to działania noszące znamiona białego wywiadu.

Również nieświadome działania, takie jak weryfikacja numerów telefonów, które do nas dzwonią, sprawdzanie nadawców wiadomości mailowych czy zwyczajne wyszukiwanie informacji o innych osobach to elementy, które są w obszarze białego wywiadu.

Źródła z których możemy czerpać informacje to nie tylko te związane z internetem. Wiele danych możemy znaleźć również w gazetach czy telewizji.

OSINT

JAK CHRONIĆ SWOJE DANE?

OSINT

Głównym źródłem informacji jesteśmy zazwyczaj my sami, dlatego warto zastanowić się nad tym co umieszczamy w internecie. Korzystanie z VPN pozwala zachować względną anonimowość w sieci co ogranicza nasz ślad w internecie.

Warto rozważyć także ograniczenie naszej aktywności w social mediach oraz usuwanie metadanych ze zdjęć, które publikujemy.

Mimo wszystko nie możemy w żaden sposób wykluczyć, że informacje na nasz temat będą obecne w sieci i mogą zostać wyszukane. Warto jednak mieć na uwadze, że dzięki kilku prostym metodą jesteśmy w stanie przynajmniej ograniczyć liczbę danych.  

Powiązane usługi

Perceptus sp. z o. o. © 2023

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.