Bezpieczeństwo IT

OSINT (Open Source Intelligence)

OSINT to forma gromadzenia informacji z ogólnodostępnych źródeł takich jak m.in. serwisy społecznościowe, otwarte bazy danych, fora internetowe czy strony tematyczne.
Opiekun Klienta Biznesowego
Mateusz Fórmański
Opiekun Klienta Biznesowego

Powiązane usługi

Tagi

OSINT (OPEN SOURCE INTELLIGENCE)

OSINT to forma gromadzenia informacji z ogólnodostępnych źródeł takich jak m.in. serwisy społecznościowe, otwarte bazy danych, fora internetowe czy strony tematyczne.

Od lat jest wykorzystywane przez różnego rodzaju służby wywiadowcze i agencje specjalizujące się w gromadzeniu informacji i jest coraz bardziej użyteczny w czasie planowania testów penetracyjnych.

Biały wywiad jak inaczej nazywany jest OSINT określa wykorzystanie tylko powszechnie dostępnych informacji, dlatego jest to etyczne działanie i nie można go mylić z nielegalnym szpiegostwem. 

ETAPY BIAŁEGO WYWIADU

OSINT można podzielić na cztery etapy:

(OSD) Open Source Data — Kompletowanie informacji z dostępnych źródeł 

(OSIF) Open Source Information — Wstępna analiza oraz uporządkowanie wszystkich danych

(OSINT) Open Source Intelligence — Przetworzenie danych w sposób gotowy w takiej formie, że mogą już zostać wykorzystane lub przekazane do zainteresowanych osób.

(OSINT-V) Validated Open Source Intelligence (OSINT-V) — Ostatni etap polega na weryfikacji danych oraz ich porównaniu z informacjami dostępnymi z innych źródeł.

Biały wywiad ma dość szerokie spektrum zastosowań. Weryfikacja kontrahentów, sprawdzenie firmy pod kątem wiarygodności lub po prostu chęć zdobycia informacji o konkretnej osobie czy instytucji to działania noszące znamiona białego wywiadu.

Również nieświadome działania, takie jak weryfikacja numerów telefonów, które do nas dzwonią, sprawdzanie nadawców wiadomości mailowych czy zwyczajne wyszukiwanie informacji o innych osobach to elementy, które są w obszarze białego wywiadu.

Źródła z których możemy czerpać informacje to nie tylko te związane z internetem. Wiele danych możemy znaleźć również w gazetach czy telewizji.

OSINT

JAK CHRONIĆ SWOJE DANE?

OSINT

Głównym źródłem informacji jesteśmy zazwyczaj my sami, dlatego warto zastanowić się nad tym co umieszczamy w internecie. Korzystanie z VPN pozwala zachować względną anonimowość w sieci co ogranicza nasz ślad w internecie.

Warto rozważyć także ograniczenie naszej aktywności w social mediach oraz usuwanie metadanych ze zdjęć, które publikujemy.

Mimo wszystko nie możemy w żaden sposób wykluczyć, że informacje na nasz temat będą obecne w sieci i mogą zostać wyszukane. Warto jednak mieć na uwadze, że dzięki kilku prostym metodą jesteśmy w stanie przynajmniej ograniczyć liczbę danych.  

Powiązane usługi