Security Operations Center w Perceptus
Centrum Operacji Bezpieczeństwa (SOC) to scentralizowany obszar firmy Perceptus, który zatrudnia ekspertów cyberbezpieczeństwa odpowiedzialnych za monitorowanie, wykrywanie, analizę i reagowanie na incydenty i zagrożenia związane z bezpieczeństwem informatycznym w Twojej organizacji.
SOC: Stały monitoring infrastruktury IT
SOC stale monitoruje sieci, systemy i aplikacje organizacji klientów za pomocą specjalistycznych narzędzi, takich jak systemy wykrywania włamań (IDS), platformy zarządzania informacjami i zdarzeniami dotyczącymi bezpieczeństwa (SIEM) oraz narzędzia do analizy logów. Dzięki tym systemom analizujemy zdarzenia związane z bezpieczeństwem oraz logi z różnych źródeł, takich jak zapory sieciowe, serwery, urządzenia sieciowe i urządzenia końcowe.


Właściwy sposób reakcji na incydenty
Wykryte zdarzenia i podatności są oceniane i analizowane w celu określenia ich nasilenia i potencjalnego wpływu na bezpieczeństwo organizacji. Proces ten obejmuje analizę logów zdarzeń, ruchu sieciowego i innych istotnych danych w celu identyfikacji wskaźników naruszenia (IOCs) lub oznak szkodliwej aktywności. Identyfikacja i ocena zdarzenia pozwala na wybór właściwego sposobu reakcji na incydent. Może to być izolowanie dotkniętych systemów lub blokowanie podejrzanej komunikacji sieciowej.
Wykryta podatność - co dalej?
Analitycy SOC po wykryciu podatności lub infekcji przeprowadzają szczegółowe dochodzenia w sprawie incydentów bezpieczeństwa. Określane są charakter ataku, zakres naruszenia a także techniki, taktyki i procedury atakującego (TTPs).
Dzięki tej procedurze procesy reagowania na incydenty są stale doskonalone, a dzięki identyfikacji podatności naszym klientom przekazywane są niezbędne informacje celem wdrożenia odpowiednich środków zapobiegawczych, które umożliwią ochronę przed niepożądanymi atakami.

SOC stale monitoruje stan bezpieczeństwa systemów i infrastruktury organizacji, nawet w okresach bez incydentów. Analizuje logi systemowe, wzorce ruchu sieciowego i zachowanie użytkowników w celu identyfikacji potencjalnych luki w bezpieczeństwie lub anomalii. Na podstawie tych wyników rekomenduje sposoby poprawy bezpieczeństwa oraz kierunki aktualizacji polityki bezpieczeństwa. SOC Perceptus regularnie raportuje metryki incydentów i trendy dotyczące bezpieczeństwa. Raporty te pomagają w podejmowaniu decyzji, priorytetyzacji inwestycji w bezpieczeństwo i spełnianiu wymagań regulacyjnych.
Nasza oferta

- monitoring dowolnej liczby źródeł IT, OT, IoT
- dostępne różne ramy czasowe usługi (do 24/7/365)
- zgłaszanie potwierdzonych incydentów klientowi

- system dostępny na naszej licencji, integracja z infrastrukturą klienta
- elastyczne modele licencjonowania
- sprawdź oprogramowanie do analizy danych
Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?
Analiza podatności pracowników i procedur na manipulacje psychologiczne poprzez symulowane ataki socjotechniczne mające na celu ujawnienie słabych punktów w systemach ludzkich i organizacyjnych.
Pomoc w opracowaniu architektury bezpieczeństwa systemów IT.
W przypadku włamania do Klienta, eksperci SOC analizują zdarzenie, zbierają dowody dla odpowiednich organów i przygotowują rekomendacje zmian.
NIS2 a Security Operations Center
W styczniu 2023 roku weszła w życie dyrektywa NIS 2, której zapisy zaczną obowiązywać w październiku 2024 roku. Podstawowym wymogiem, jaki wprowadza obowiązkowo dla organizacji o kluczowym znaczeniu jest stałą obserwacja i analiza sytuacji w infrastrukturze IT, którą SOC Perceptus może realizować bez konieczności zatrudniania specjalistów w Twojej organizacji.
Kluczowe sektory cyberbezpieczeństwa w kontekście NIS2
Szczególną uwagę na kwestię zabezpieczeń muszą zwrócić branże uznane za kluczowe oraz branże klasyfikowane jako ważne.
Sektory kluczowe to:
- energetyka,
- transport,
- bankowość,
- infrastruktura rynków finansowych,
- opieka zdrowotna,
- woda pitna,
- ścieki,
- infrastruktura cyfrowa,
- zarządzanie usługami ICT (między przedsiębiorstwami),
- podmioty administracji publicznej,
- przestrzeń kosmiczna
NIS2 wyróżnia także drugą kategorię usług, które są uznawane za nie kluczowe, ale również ważne:
• usługi pocztowe i kurierskie,
• gospodarowanie odpadami,
• produkcja, wytwarzanie i dystrybucja chemikaliów,
• produkcja, przetwarzanie ich dystrybucja żywności,
• produkcja,
• dostawcy usług cyfrowych,
• badania naukowe.
Ponadto na rynku pojawiają się głosy, że wymogi NIS2 będą musiały spełnić nie tylko firmy z wymienionych kategorii, ale również ich dostawcy, nawet jeśli do tych kategorii nie należą.
Zarówno podmioty kluczowe jak ważne obciążone mogą być wysokimi karami finansowymi. Bardzo ważnym elementem pracy nad zabezpieczeniami firmy, które pomogą uniknąć nie tylko cyberataków, ale również związanych z nimi problemów formalnych i kar, jest stała analiza sytuacji, realizowana przez SOC Perceptus
Sprawdź, czy Twoja organizacja jest gotowa na NIS2
NIS2 nie wymienia zamkniętego katalogu zabezpieczeń, które należy wprowadzić, aby móc uznać, że dopełniło się wszystkich obowiązków. Na podstawie wieloletnich doświadczeń we wdrażaniu rozwiązań cybersecurity możemy zarekomendować krótką checklistę, która pomoże w ocenie poziomu przygotowania do nadchodzących regulacji.
Jesteś zainteresowany zagadnieniami z poniższej listy?
Skontaktuj się z nami a pomożemy Ci dobrać odpowiednie narzędzia, zgodne z wytycznymi dyrektywy NIS2
Dowiedz się więcej o SOC


Cyberbezpieczny samorząd pod opieką SOC Perceptus – rozwiązanie optymalne
Cyberbezpieczny samorząd pod opieką SOC Perceptus – rozwiązanie optymalne Czytaj o: pełnej obsłudze wniosków o dofinansowanie Cyberbezpieczny samorząd: od przygotowania wniosku po audyt końcowy cyberbezpiecznym


Centrum usług bezpieczeństwa Perceptus (SOC) z certyfikacją ISO 27001
Efektem audytu, który zakończył się w siedzibie Perceptus czternastego marca jest przyznanie certyfikatu potwierdzającego zgodność funkcjonowania systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji z wymaganiami normy PN EN


Operations Security
Czym jest Operations Security? OPSEC (Operations Security) to proces ochrony publicznie dostępnych danych indywidualnych, które mogą wykorzystać inni. Sam termin OPSEC wziął się z wojska,